Krótkowzroczność

Najczęściej występująca wada wzroku na świecie. Rozwija się w dzieciństwie. Utrudnia widzenie z daleka. Ze względu na dynamiczne zmiany między 6 a 20 rokiem życia zaliczana do poważnych problemów z widzeniem. Wymaga noszenia na stałe okularów korekcyjnych, lub soczewek kontaktowych. Prognozuje się, że do 2050 roku 50 % ludzi na świecie będzie krótkowzrocznych. Zapytaj specjalisty o sposoby hamowania rozwoju krótkowzroczności.

Nadwzroczność

Często nazywana dalekowzrocznością. Jest to często ukryta wada wzroku, objawiająca się początkowo zmęczeniem, bólem głowy, wrażliwością na światło. Wada często nie objawia niewyraźnym widzeniem. Szczególnie ważna jest diagnostyka dzieci u których nadwzroczność występuje najczęściej. Nadwzroczność u dzieci rzadko objawia się niewyraźnym widzeniem, lub dziecko nie jest wstanie tego zauważyć i zgłosić. W wyniku nadwzroczności często dochodzi do występowania zeza – początkowo ukrytego / niewidocznego, a później widocznego. Wraz z zezem, często występuje niedowidzenie – stan w którym nie da się poprawić ostrości widzenia okularami, lub soczewkami. Wymaga specjalistycznego prowadzenia w gabinecie rehabilitacji wzroku, oraz ćwiczeniami w domu.

Nadwzroczność powoduje problemy z tzw. percepcją wzrokową potrzebną przy nauce rozpoznawania i uczenia liter / czytania, pisania. Dzieci nadwzroczne często mają problemy w nauce przez słabą koncentrację uniemożliwiającą zapamiętywanie. Często wykazują także mylące się z zaburzeniami w rozwoju cechy jak nadpobudliwość, problemy z czytaniem diagnozowanym jako dysgrafia, liczeniem diagnozowanym jako dyskalkulia itd.

Astygmatyzm

Powszechnie występująca wada wzroku. Wynika z nieprawidłowego kształtu struktur oka. Zmienia się u dzieci z wiekiem, w wieku dorosłym następuje stabilizacja. Powoduje niewyraźne widzenie, przy mniejszym astygmatyzmie głównie w nocy, lub przy zmęczeniu.

Wymaga korygowania okularami korekcyjnymi, lub soczewkami kontaktowymi, okresowo lub na stałe według zaleceń specjalisty.

Prezbiopia

Naturalnie występujący problem dojrzałego wzroku z wyraźnym widzeniem z bliska . Szybciej pojawia się u ludzi nadwzrocznych, oraz osób dużo czytających lub dużo patrzących blisko. Początkowo objawia się zmęczeniem podczas intensywnego czytania, lub wykonywania czynności wymagających długiego patrzenia blisko.

Prezbiopia wymaga używania tzw. okularów do czytania, czyli po to żeby wyraźnie widzieć z bliska. Alternatywne metody to okulary relaksacyjne, progresywne i biurowe. Przeczytasz o nich w zakładce TWOJE OKULARY. Opowie także i doradzi Tobie Nasz specjalista w gabinecie Bystre Oczy

Zez i niedowidzenie

Istnieje bardzo dużo problemów z tzw. widzeniem obuocznym. Jednym z najczęściej występującym jest zez i powiązane z nim niedowidzenie. Co ciekawe zez może występować w postaci ukrytej.

Dokładne, optometryczne badanie wzroku pozwala na wykrycie problemów z widzeniem, które nie dają oczywistych objawów, choćby w postaci niewyraźnego widzenia.

Problemy okulomotoryczne, dysfunkcje akomodacji wspomniane już niewidoczne postacie zeza wywołują szereg dolegliwości, często początkowo niepowiązane ze wzrokiem. Na przykład mogą dawać oznaki astenopijne w postaci zmęczenia i bólów oczu, zaczerwienienia spojówek, łzawienia, czy światłowstrętu. Szczególnie u dzieci, ale i dorosłych wywołują szereg dolegliwości, które uniemożliwiają efektywną naukę, wywołując kłopoty z koncentrację, problemy z uczeniem się na pamięć i tzw percepcją wzrokową np. czytanie ze zrozumieniem, nauki ścisłe.

Często niezdiagnozowane problemy z widzeniem obuocznym przyczyniają się do prowadzenie diagnostyki w kierunku dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, lub spektrum autyzmu.

W gabinecie Bystre Oczy prowadzimy diagnostykę widzenia obuocznego ze szczególną uwagą na występowanie różnych postaci zeza wraz ze stanami występującymi równolegle.